BMW pokazało czwartą generację modelu X3, o oznaczeniu kodowym G45. Auto kontynuuje linię SAV (Sport Activity Vehicle) ale zyskało nowe proporcje i stylistykę (duże powierzchnie paneli nadwozia i tekstury w kabinie).

Nowa X3-ka jest dłuższa (475 cm) i szersza (192 cm), ma większy rozstaw osi (286 cm) i większy bagażnik (570-1700 litrów), ale jest też niższa (166 cm) od poprzedniczki (G01), a tablica rejestracyjna z klapy została przeniesiona do zderzaka, przez co model upodobnił się do… Touringów! Sort of…

Bestsellerowy model – ponad 3.5 mln sprzedanych egzemplarzy na całym świecie! – stał się jeszcze bardziej wyrazisty, z dużymi nerkami (które można podświetlić w opcji – BMW Iconic Glow), oblejszymi krawędziami nadwozia (schowane klamki i rezygnacja z poszerzeń tylnych błotników), przeprojektowane reflektory (Adaptive LED Matrixy oraz ciemne klosze M Shadow Line w opcji)…

We wnętrzu pojawiły się dwa ekrany o przekątnych 12.3 cala (cyfrowe zegary) i 14.9 cala (ekran multimediów); do minimum ograniczono liczbę fizycznych przycisków na konsoli.

Standardem BMW Live Cockpit Plus będzie nawigacja online, pobierająca trasy z internetu a nie pamięci stacji multimedialnej, czy też trzystrefowa klimatyzacja, elektryczna klapa bagażnika, oświetlenie ambientowe kabiny, ładowarka bezprzewodowa smartfona, cztery porty USB-C…

Multimedia (BMW Operating System 9 / iDrive) bedą oparte o system Android, ale bez usług Google, które znajdą się w aplikacji Android Auto. Będzie też dostępny CarPlay w nowej odsłonie, z głębszą integracją z elektroniką pojazdu, a także… gry wideo (AirConsole). Nie zabraknie też usług na subskrypcję – znak czasów….

W innych opcjach znajdą się m.in. head-up display z rozszerzoną rzeczywistością, kamery 360 z pakietem asystentów (wybierając Parking Assistant Professional będziemy mogli manewrować autem… ze smartfona!), wykończenie Piano Black / Shadow Line…

Tapicerki zyskały opcje eko (syntetyczny materiał Econeer (przerobione butelki PET) i sztuczna perforowana skóra Veganza) ale tradycyjonaliści skupią się na skórach Merino BMW Individual. Nagłośnienie premium dostarczy ponownie Harman/Kardon.

Nowe X3 będzie wciąż produkowane poza granicami Niemiec, a konkretnie w Spartanburgu (USA) i Rosslyn (RPA).

W pierwszej fazie produkcji dostępne będą odmiany:

  • xDrive20i MHEV (208 KM / 310 Nm, 7.8 sek. 0-100 km/h)
  • xDrive20d MHEV (197 KM / 400 Nm, 7.7 sek. 0-100 km/h)
  • xDrive30e Plug-In Hybrid (299 KM / 450 Nm, 6.2 sek 0-100 km/h, bateria 19.7 kWh, EV Mode do 90 km, o 10/100 litrów mniejszy bagażnik)

Wszystkie te auta będą oparte o dwulitrowe silniki B48 oraz technologię Mild Hybrid (MHEV, dodatkowa instalacja 48-woltowa w aucie).

Miłośników kultowego R6 ucieszy wersja xDriveM50 MHEV (381 KM / 540 Nm 0 4.6 sekundy 0-100 km/h) z trzylitrowym B58 TwinPower Turbo. Wszystkie modele dostepne bedą z 8-biegowym automatem Steptronic od ZF.

Kolejne wersje, w tym wyczekiwana odmiana R6 Turbodiesel, pojawią się latem 2025 roku.

Nowa X3-ka jest „nowa” – co do tego nie ma wątpliwości – ale fani modelu i marki z pewnością łatwo odnajdą się codziennej eksploatacji wozu. BMW postawiło na postęp technologiczny, ale i funkcjonalny konserwatyzm, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę wyśmienitą sprzedaż modelu.

A propos. Sprzedaż BMW X3 G45 ruszy w styczniu pod koniec tego roku. Kupicie?

fot. mat. pras. BMW