Gdyby nie rachunek ekonomiczny, Włosi produkowaliby tylko takie auta! Przepiękne w formie, wyrafinowane w konstrukcji i technologii, głęboko zakorzenione w historii…

33 Stradale A.D. 2023 to współczesne wcielenie kultowego modelu pod tą samą nazwą, który pokazano w 1967 roku. Stanowi swoisty hołd dla tamtego auta, ale i samej sztuki kreacji włoskich samochodów – rzemiosła artystycznego z ręczną produkcją i atencją dla detali. Tylko spójrzcie na reflektory, lusterka, przyciski konsoli centralnej, retro kierownicę, drzwi z wcięciem na dach… Tylko Włosi tak potrafią!

Za bazę posłużyło… Maserati MC20 (aluminiowa rama i karbonowy monokok) natomiast auto jest dużo lżejsze od szlachetnego brata (wazy mniej niż półtorej tony) i super opływowe (Cx 0.375). Samochód nie ma aktywnej aerodynamiki – właśnie dla obniżenia wagi.

Ma za to mnóstwo mocy! Pod maską wylądowało podwójnie doładowane 3.0 V6 o mocy 620 KM (w wariancie wyłącznie spalinowy,) sparowane z ośmiobiegowym, dwusprzęgłowym automatem od ZF.

Napęd przenoszony jest wyłącznie na tylną oś (jest szpera) a kierowca może wybierać między trybami Strada i Pista. Chyba nie musimy tłumaczyć co to oznacza, ale podamy cyferki – spalinowa Alfa 33 Stradale przyspiesza poniżej 3 sekund do „setki” i pojedzie nawet 333 km/h.

Bezpieczne hamowanie z superprędkości zapewnia 6-tłoczkowy układ Brembo w systemie brake-by-wire, z elektronicznym dawkowaniem siły wspomagania hamowania.

Wnętrze auta może być mniej lub bardziej komfortowe lub torowe (specyfikacje Tributo i Alfa Corse – wedle upodobań właściciela. Do wyboru jest kilkanaście kombinacji skóry, alcantary, karbonu i aluminium…

Jest też wariant elektryczny o mocy 750 KM i zasięgiem 450 km, ale też wagą ponad dwóch ton. Kilku klientów Alfy miało już… zmienić zdanie i zmodyfikować zamówienie z elektryka na wersje spalinową. Takie są właśnie „potrzeby rynku” wg. producentów…

Zgodnie z nazwą, powstaną tylko 33 egzemplarze nowego 33 Stradale. Cena auta jest „odpowiednia” – jak ujął to prezes włoskiej marki podczas prezentacji nowego modelu. Efekt? Wszystkie Alfy 33 Stradale A.D. 2023 znalazły już nabywców.

Pierwsze auta trafią do klientów Alfy w grudniu przyszłego roku…

Jak się Wam podoba Alfa Romeo 33 Stradale?