Kolejna aktualizacja aplikacji mObywatel zachwyci przede wszystkim świeżo upieczonych kierowców. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, już nie będziecie musieli czekać na wydanie przez WK stosownego kartonika, by poprowadzić auto, motocykl czy ciężarówkę – zgodnie z nabytymi uprawnieniami.

Dokument TYMCZASOWE PRAWO JAZDY trafi do aplikacji mObywatel już 7 sierpnia tego roku.

Tu UWAGA – nowa funkcjonalność będzie wdrażana stopniowo i nie wszyscy świeżo upieczeni kierowcy już w tym terminie będą mogli dodać dokument do portfela aplikacji. Urzędnicy zapewniają, że pełne wdrożenie dokumentu zakończy się do 21 sierpnia.

Zatem przed wyruszeniem w drogę, warto a nawet trzeba zalogować sie do mObywatel i sprawdzić, czy TYMCZASOWE PRAWO JAZDY zostało już wydane na nasze dane osobowe i można je dodać do portfela aplikacji.

Mandat za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień (a brak tymczasowego prawa jazdy oznacza właśnie brak uprawnień) zagrożony jest mandatem od 500 do nawet 5000 zł.

Przypominamy, że w obecnym stanie prawnym, polski kierowca podróżujacy po terytorium Rzeczypospolitej nie ma obowiązku wożenia z sobą prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Niezbędne dane służby, np. przy kontroli drogowej, pozyskują z bazy CEPIK.