W czwartek 14 marca br. zmieniają się przepisy dot. karania kierowców na podwójnym gazie. Do katalogu kar zostaje dodana konfiskata samochodu!

Automatycznie auto stracą Ci kierowcy, którzy poprowadzą samochód i przekroczą półtora promila alkoholu we krwi, a także Ci, którzy przekroczą jeden promil i spowodują wypadek drogowy.

Z odebraniem pojazdu muszą się liczyć także Ci kierowcy, którzy spowodują wypadek mając ponad pół promila alkoholu wer krwi, ale tu decyzję o ew. przepadku pojazdu podejmie sąd.

Konfiskata samochodu będzie stosowana równolegle z dotychczas funkcjonującymi karami:

  • karą więzienia do 3 lat;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat;
  • grzywną;
  • a także – w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji – odszkodowaniem za wyrządzone szkody (nietrzeźwego kierowcę nie chronią polisy OC i AC).

Nie dojdzie do konfiskaty auta, jeśli nietrzeźwy kierowca będzie prowadził pojazd należący do innej osoby lub nie jest on jedynym właścicielem tego pojazdu. Wówczas zapłaci on grzywnę w wysokości równowartości tego pojazdu lub równowartości jego udziału w pojeździe.

Auto nie zostanie zatrzymane także wówczas, gdy uległo ono zniszczeniu lub jego wartość jest znikoma, gdy nietrzeźwy jest kierowcą zawodowym, który w stanie nietrzeźwości prowadzi auto służbowe w czasie wykonywania obowiązków służbowych, oraz gdy pijany kierowca prowadzi motorówkę lub statek powietrzny.

Bez względu na zakres i dotkliwość kar, NIGDY NIE PROWADŹ SAMOCHODU PO UŻYCIU ALKOHOLU – nawet po jednym kieliszku dowolnego trunku!

Pijani kierowcy to zmora polskich dróg, W 2023 roku policja zatrzymała aż 93 tysiące takich osób. Rok wcześniej pijani kierowcy spowodowali 1415 wypadków drogowych, w których zginęły 172 osoby…

fot. Pexels / Moussa Idrissi